چطور با سرمایه ی کم وارد بازار املاک شویم ؟

سرمایه‌گذاری در بازار املاک همواره یکی از ایمن‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری معرفی شده است. با این حال رشد قیمت مسکن به‌ویژه از سال 1395 تا امروز تا حدی بوده است که بسیاری از افراد نمی‌توانند خانه مورد علاقه خود را خریداری کنند و برخی از روش‌های سرمایه‌گذاری نیز به‌همین دلیل از دسترس سرمایه‌گذاران خارج شده‌اند.

با این حال همچنان روش‌هایی برای سرمایه گذاری در ملک با سرمایه کم وجود دارند که در این مطلب از مجموعه با ملک با آن‌ها آشنا می‌شویم.

سرمایه گزاری در ملک با سرمایه کم

آیا نرخ رشد قیمت مسکن در ایران نگران‌کننده است؟

در بررسی این موضوع که آیا نرخ رشد قیمت ملک در ایران نگران‌کننده است یا نه باید به چند مورد اشاره کنیم.

مورد اول این است که سرمایه‌گذاران بازار مسکن به‌دنبال سودآوری از این بازار هستند و سودآوری تنها در شرایطی ممکن است که قیمت‌ها در این بازار همواره در حال رشد باشد.

بنابراین اگرچه رشد قیمت در این بازار بسیار بالا بوده است و توان خرید مردم کاهش یافته است اما در صورتی که بتوانید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید می‌توانید اطمینان داشته باشید که از سود مناسبی بهره‌مند خواهید شد.

برای این منظور فقط کافی است به این موضوع اشاره کنیم که نرخ مسکن طی 40 سال اخیر در ایران، بیش از 3 هزار برابر شده است!

روش‌های سرمایه گذاری در ملک با سرمایه کم را بشناسید

بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که با این قیمت‌ها دیگر نمی‌توانند خانه‌دار شوند و سرمایه‌گذاران با سرمایه کم نیز ممکن است تصور کنند دیگر به این بازار برای سودآوری دسترسی نخواهند داشت.

اما این‌طور نیست. اگرچه قیمت‌ها بسیار افزایش یافته‌اند اما هنوز هم روش‌هایی هستند که با توانایی مالی قشر متوسط و ضعیف جامعه هماهنگی دارند. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شویم.

خرید خانه در ارزان‌ترین محله‌های شهر

یکی از راهکارهای سرمایه گذاری در ملک با سرمایه کم این است که برای خرید به سراغ مناطقی از شهر برویم که قیمت پایین‌تری دارند.

این مناطق ممکن است از محلات جنوبی شهرهایی مانند تهران و مناطق حاشیه‌ای باشند. البته بهترین روش این است که به‌جای مناطق قدیمی به‌سراغ محله‌های جدید و در حال توسعه بروید.

در حال حاضر برخی از ارزان‌ترین محله‌های تهران برای خرید خانه عبارتند از:

 • خاورشهر
 • یافت‌آباد جنوبی
 • قیام‌دشت
 • دولت‌ خواه جنوبی و شمالی

خرید خانه‌هایی با کمترین امکانات

اگر انتظارات خود از امکانات ملک را پایین بیاورید، این امکان برای شما فراهم می‌شود که املاکی با قیمت کمتر را خریداری کنید. برای مثال خانه‌ای با بهترین کفپوش و دیوارپوش و تاسیسات تهویه فوق مدرن و چندین خط آسانسور در ساختمان قطعا خانه‌ای گران است.

درحالی‌که شما می‌توانید خانه‌هایی را انتخاب کنید که امکانات حداقلی را دارا باشند. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که بعد از مدتی، اندک اندک برخی از امکانات مناسب برای واحد خود خریداری و اجرا کنید.

چطور با سرمایه کم در ملک سرمایه گزاری کنیم؟

سرمایه گذاری در ملک با سرمایه کم با خرید ملک در مناطق روبه‌رشد

گران‌ترین املاک در شهرها در توسعه‌ یافته‌ ترین مناطق قرار دارند. این مناطق دارای بهترین امکانات شهری از خیابان‌ها و بزرگراه‌ها، پل‌ها و زیرگذرها، مناظر شهری زیبا، مبلمان شهری زیبا و کاربردی، مراکز لوکس خرید، بازارها، ادارات و غیره هستند.

در مقابل ارزان‌ترین مناطق دارای امکانات رفاهی عمومی کمتری هستند.

در این میان مناطقی هم وجود دارند که آن‌ها را عنوان مناطق روبه‌رشد یا درحال توسعه می‌شناسیم.

قیمت خرید ملک در این مناطق کمتر از مناطق توسعه‌یافته شهر است؛ با این حال از پتانسیل رشد قیمت بالایی برخوردار هستند. بنابراین با سرمایه کمتری نسبت به مناطق توسعه‌یافته می‌توانید خانه‌ای را در این مناطق بخرید و از مزیت رشد مناسب قیمت در آینده برخوردار شوید.

استفاده از تسهیلات بانکی؛ راهکاری دیگر برای سرمایه‌گذاری در ملک با سرمایه کم

اگر سرمایه شما اندک است اما از توان پرداخت ماهیانه اقساط وام برخوردار هستید، دریافت وام و تسهیلات بانکی روشی مناسب برای شما است.

برای این کار باید قوانین و شرایط این روش را بدانید. همچنین باید با انواع وام مسکن آشنا باشید تا بتوانید وام را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. البته این روش، راهکاری زمان‌بر است و به تضمین‌های گوناگون نیاز دارد.

برخی از انواع وام مسکن عبارتند از:

 • وام مسکن یکم
 • وام مسکن بازنشستگان
 • وام صندوق پس‌انداز مسکن
 • وام مسکن جوانان
 • وام ساخت مسکن
 • وام مسکن روستایی
 • وام تعمیرات مسکن

سرمایه گذاری در ملک با خرید سهام شرکت‌های صنعت ساختمان در بورس

یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در بازار املاک با سرمایه کم، خرید سهام شرکت‌های صنعت ساختمان در بورس و فرابورس است.

شما می‌توانید با حداقل هزینه ممکن از این روش استفاده کنید. با این حال برای سودآوری در این روش باید با بازار بورس و فرابورس و شرکت‌های سودآور و در حال توسعه صنعت ساختمان آشنا باشید.

همچنین این روش مناسب افرادی که می‌خواهند خانه بخرند نیست اما برای یک سرمایه‌گذاری با سرمایه کم مناسب است.

شرکت‌های فعال در صنعت ساختمان کشور عموما در گروه هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری مسکن و مجریان پروژه‌های بزرگ ساختمانی و عمرانی قرار می‌گیرند.

از جمله فعالیت‌های این شرکت‌ها می‌توان به مطالعه، طراحی و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های شهرسازی و ساختمانی، انجام کارهای مقاطعه‌کاری، مشاوره، نظارت و اجرا، تهیه یا تولید مصالح و لوازم و ماشین‌آلات ساختمانی و تامین مالی پروژه‌های ساختمانی و عمرانی اشاره کرد.

برخی از شرکت‌های معروف صنعت ساختمان که سهام آن‌ها در بورس ارائه می‌شود نیز عبارتند از:

 • گروه سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب با نماد ثغرب در بورس
 • شرکت سرمایه‌گذاری توسعه عمران زاگرس با نماد ثزاگرس در بورس
 • شرکت سرمایه‌گذاری توسعه عمران استان کرمان با نماد کرمان در بورس
 • شرکت عمران و توسعه فارس با نماد ثفارس در بورس
 • شرکت سرمایه‌گذاری مسکن الوند با نماد ثالوند در بورس
 • شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی بین‌المللی نام‌آوران مهندسی با نماد ثنام در بورس
 • شرکت عمرانی کیسون با نماد کیسون در بورس
 • شرکت سرمایه‌گذاری شاهد با نماد ثشاهد در بورس
 • شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تهران با نماد ثتران در بورس
 • شرکت مجتمع‌های توریستی و رفاهی آبادگران ایران با نماد ثاباد در بورس

خرید اوراق بانک مسکن؛ از دیگر روش‌های سرمایه گذاری در ملک با سرمایه کم

موفقیت در سرمایه‌گذاری به شناخت بازارهای متعدد و نیز انواع دارایی در این بازارها بستگی دارد. با این حال بسیاری از متقاضیان خرید مسکن و نیز سرمایه‌گذاران، با اوراق بانک مسکن آشنایی ندارند.

این اوراق، از گروه اوراق بهادار هستند که توسط بانک مسکن در بازار فرابورس عرضه می‌شوند. همچنین شما تنها در صورتی از امکان خرید آن‌ها برخوردار می‌شوید که دارای یکی از انواع حساب‌های ممتاز با سود یا بدون سود در بانک مسکن باشید.

ارزش هر برگ از اوراق بانک مسکن، به‌اندازه 500 هزار تومان وام است اما قیمت آن بسیار کمتر است. همچنین از نظر سودآوری باید بگوییم قیمت آن‌ها تقریبا به‌طور مداوم در حال افزایش است.

با این حال سرمایه‌گذار، هم می‌تواند این اوراق را به فروش بگذارد و هم می‌تواند از آن‌ها برای دریافت وام اوراق قرضه مسکن استفاده کند.

برخی از ویژگی‌های این اوراق عبارتند از:

 • امکان دریافت وام با سود 17.5 درصد
 • بازپرداخت وام در مدت 12 سال
 • امکان دریافت وام جعاله 40 میلیونی با خرید 80 برگ از این اوراق با سود 17.5 درصد و بازپرداخت 5 ساله در کنار وام مسکن
 • سقف دریافت وام 200 هزار نفری در تهران

پیش خرید؛ محبوب‌ترین روش سرمایه گذاری در ملک با سرمایه کم

پیش خرید یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار ملک با سرمایه کم است.

پیش‌خریداران در این روش می‌توانند واحدهای آپارتمانی را در مناطق روبه‌توسعه شهر مانند منطقه 22 تهران با قیمتی بسیار مناسب خریداری کنند.

مزیت این روش در این است که متناسب با مفاد قرارداد، شما فقط بخش اندکی از بهای ملک را در زمان تنظیم قرارداد پرداخت می‌کنید.

سپس این فرصت را دارید که به‌طور ماهیانه و یا متناسب با مراحل تکمیل ملک، باقیمانده بهای ملک را در چندین قسط به سازنده پرداخت کنید.

چطور با سرمایه کم در ملک سرمایه گزاری کنیم؟

از دیگر مزیت‌های این روش می‌توانیم به امکان خرید ملک نوساز، امکان خرید املاکی با بالاترین امکانات داخلی و امکان هماهنگی با پیش‌فروشنده برای ویژگی‌های طراحی داخلی اشاره کنیم.

برخی از مزایای استفاده از روش پیش خرید ملک عبارتند از:

 • امکان خرید ملک با بهایی کمتر از بهای ملک تکمیل شده
 • امکان پرداخت اقساطی ملک
 • امکان ثبت تمامی تعهدات سازنده در قرارداد
 • برخورداری از امکان دفاع از حقوق پیش خریدار، متناسب با قوانین پیش فروش ساختمان
 • سودآوری بیشتر نسبت به خرید و فروش نقدی ملک

سرمایه گذاری در ملک با سرمایه کم با خدمات مشاوره مجموعه با ملک

اگر از سرمایه کمی برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری در بازار املاک برخوردار هستید، نگران نباشید. مجموعه با ملک به‌عنوان یکی از معتبرترین مجموعه‌های مشاوره ملکی در تهران، بر روش پیش خرید ملک در منطقه 22 و چیتگر تهران تمرکز دارد.

ما می‌توانیم املاکی با قیمت بسیار مناسب را در این منطقه رو به‌ توسعه و محبوب در بهترین برج‌ها و پروژه‌های مسکونی به شما معرفی کنیم.

با این روش سرمایه‌گذاری دیگر نیازی به پرداخت یکجای بهای ملک ندارید و می‌توانید بهای ملک را به‌صورت اقساطی پرداخت کنید. برای دریافت خدمات مشاوره در این زمینه می‌توانید از طریق سایت و شماره‌های تماس مجموعه، با ما تماس برقرار کنید.

منبع :

https://www.bamelk.com/سرمایه-گذاری-در-ملک-با-سرمایه-کم/