ورق استیل 304 چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق استیل 304 چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق‌هایی که با آلیاژ استیل ضدزنگ (Stainless Steel) تولید می‌شود، با توجه عناصر شیمیایی و مقداری که از هرکدام از این عناصر در ساخت ورق به کار رفته، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند؛ ورق استیل 304 محصولی است که بر اساس همین موضوع، یعنی تفاوت در عناصر شیمیایی، تولید شده است و خواص و کاربردهای مربوط به خود را دارد. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا ورق 304 استیل را معرفی کنیم و پس از آن، به سراغ بیان کاربردها و مزیت‌های این ورق در مقایسه با سایر ورق‌های فولادی و استیل برویم.

ورق استیل 304 چیست؟

ورق استیل 304 در واقع یک نوع ورق استیل ضدزنگ است که باتوجه‌به استفاده از ترکیب عناصر متفاوت، از خواص مکانیکی و فنی گوناگونی برخوردار شده است. جالب است بدانید که این اصلاحات بر روی ورق استیل 8-18 (یا استیل 302 که در میان اهل صنعت مشهور است) انجام می‌شود و پس از آن، استیل 304 که محصولی جدید است به دست می‌آید. این گرید از آلیاژ استیل ضدزنگ بر خلاف مدل‌های دیگر، دارای کربن کمتر و کروم بیشتر است، این مسئله موجب می‌شود که استحکام ورق در برابر خوردگی و قابلیت جوش‌پذیری آن، بسیار ارتقا پیدا کند.

در حاشیه امر، دانستن این نکته نیز خالی‌ازلطف نیست که با کاهش میزان کربن و افزایش کروم در این آلیاژ، فرایند ته‌نشین شدن کاربید کروم به میزان زیادی کم می‌شود و همین موضوع، منجر به بروز ویژگی‌هایی مانند جوش‌پذیری بهتر و مقاومت بیشتر می‌شود.

ترکیبات ورق استیل 304

کسب اطلاع از میزان دقیق عناصر شیمیایی که در ورق استیل 304 به کار رفته‌اند، درک بهتری از این محصول به متخصصان و کارشناسان عرصه آهن‌آلات می‌دهد؛ به سبب همین مسئله، در ادامه جزئیات ترکیبات ورق 304 استیل را مرور می‌کنیم:

 • کربن معادل 0.07 درصد؛
 • آهن بر اساس تشخیص تولیدکننده و باتوجه‌به شرایط دیگر؛
 • نیتروژن معادل 0.01 درصد؛
 • کروم متناسب با تشخیص تولیدکننده بین 17.5 تا 19.5 درصد متغیر است؛
 • سیلیسیم معادل 0.75 درصد؛
 • گوگرد معادل 0.030 درصد؛
 • منگنز معادل 2 درصد؛
 • فسفر معادل 0.045 درصد.

ورق 304 استیل چه ویژگی‌هایی دارد؟

در بخش قبلی تلاش کردیم تا عناصر تشکیل‌دهنده گرید 304 از آلیاژ استیل ضدزنگ را با دقت بررسی کنیم تا بتوانیم براین‌اساس، ویژگی‌ها و خواص ورق استیل 304 را به دست آوریم. توجه داشته باشید که هرکدام از عناصر شیمیایی که در بخش قبلی معرفی شده‌اند، برای حصول یک یا چند ویژگی خاص به کار می‌روند.

پیش از بررسی ویژگی‌های این آلیاژ، دانستن نکته دیگری نیز الزامی است؛ برای آنکه بتوانیم ویژگی‌های گرید 304 یا هر گرید دیگری را به‌درستی تشخیص دهیم، باید یک دمای خاص برای این محصول در نظر بگیریم و باتوجه‌به اینکه چنین ورقی قرار است در چنین دمای به کار گرفته شود، ویژگی‌های آن را بررسی کنیم.

اگر دمای 20 درجه سانتی‌گراد را برای ورق 304 استیل در نظر بگیریم، این ورق دارای ویژگی‌های زیر است:

 • نقطه ذوب ورق استیل 304 چیزی در میان 1375 درجه تا 1450 درجه سانتی‌گراد است؛
 • چگالی ورق 304 استیل بر مبنای سانتی‌متر مکعب چیزی در حدود 2 تا 10 است؛
 • ضریب پواسون ورق موردبحث گیگا پاسکال 30 است؛
 • ضریب کشسانی ورق استیل 304 195 گیگا پاسکال است؛
 • این ورق استحکام تسلیمی معادل 500 تا 750 مگاپاسکال دارد.

ورق استیل 304 چه کاربردهایی دارد؟

اکنون که ترکیبات ورق 304 استیل را از نظر گذراندیم و اطلاعات دقیقی نیز درباره ویژگی‌های فنی آن به دست آوردیم، با دقت بیشتری می‌توانیم درباره کاربردهای این محصول صحبت کنیم؛ مطمئناً یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های ورق استیل 304 و سایر گریدهای استیل ضدزنگ، مقاومت در برابر رطوبت، آب و اکسیژن است و همین مسئله نیز موجب می‌شود که در شهرهای ساحلی مرطوب از این محصولات استفاده بیشتری بشود.

البته علاوه بر این‌ها، ورق استیل 304 کاربردهای دیگری هم دارد؛ این کاربردها به شرح زیر هستند:

 • ورق 304 استیل در جای‌جای تأسیسات کارخانه‌های تولید مواد غذایی دیده می‌شود. این آلیاژ در ساخت ماشین‌آلات حمل‌ونقل مواد غذایی نیز بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد؛
 • در تولید انواع ابزارآلات فنی از ورق استیل 304 بسیار استفاده می‌شود؛
 • ورق 304 استیل گزینه‌ای مناسب برای مقابله با خوردگی حاصل از کلرید است و همین مسئله نیز موجب می‌شود که از این محصول، در موقعیت‌هایی که با کلرید سروکار دارند، بسیار استفاده بشود.

نتیجه‌گیری

ورق استیل 304 یکی از گریدهای پرکاربرد ورق استیل است که باتوجه‌به میزان کربن به کار رفته در آن و حضور سایر عناصر شیمیایی، ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد و در نهایت، با سایر گریدهای ورق استیل مانند 316 و 321 متفاوت است.

اگر شما جزو آن دسته از مشتریانی هستید که قصد دارید ورق استیل 304 را از یک فروشگاه معتبر تهیه کنید که علاوه‌بر تنوع در محصولات، سطوح خاصی از کیفیت را به مشتریان خود عرضه می‌کنند، حتما باید سری به صفحه‌ی فروش کلید آهن بزنید، چراکه این مجموعه پیشنهادهای متعددی برای شما دارد.