نکات اجرایی آرماتوربندی ستون

نکات اجرایی آرماتوربندی ستون

ستون بتنی به طور کلی از دو عنصر بتن و فولاد ساخته می‌شود. ستون بتن آرمه یک عضو سازه‌ای است که برای حمل بارهای فشاری طراحی شده و از بتن با یک قاب فولادی تعبیه شده برای تامین آرماتور تشکیل شده است. برای اهداف طراحی، ستون ها به دو دسته تقسیم می شوند:

  • ستون‌؛
  • پایه یا پدستال.

در صورتی که نسبت طول یک عضو عمودی به کوچکترین بعد قاعده آن بیشتر از 3 برابر شود آن عضو ستون است و اگر این نسبت کمتر از 3 برابر شود به آن پایه یا پدستال می‌گویند. ستون، پایه و پدستال‌ها به عنوان قطعات فشاری عمل می‌کنند و در ساخت پل، ساختمان، کارخانه و بسیاری موارد دیگر به کار برده می‌شوند.

آرماتوربندی ستون بتنی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که اگر به درستی اجرا نشود مخاطرات زیادی را به همراه خواهد داشت. از طرفی، نکات اجرایی آرماتوربندی ستون نه تنها یکی دوتا نیست بلکه باید طبق ضوابط و استانداردها اعمال شود. در این مطلب به شما خواهیم گفت که پس از خرید آرماتور به چه نکات مهمی در آرماتوربندی ستون توجه کنید.

آرماتور بندی و نحوه اجرای صحیح آن

کارشناسان ساخت و ساز از واژه آرماتور برای میلگردهای فولادی استفاده می‌کنند که اغلب بخشی از ساختار داخلی یک قطعه بتن را تشکیل می‌دهد. به نحوه قرارگرفتن و چینش میلگردها در کنار هم در ساختمان‌سازی، آرماتوربندی می‌گویند. در این بخش متوجه خواهید شد که چرا باید به نکات فنی در رابطه با کار با آرماتور اهمیت بدهیم.  

1.     از تجهیزات ایمنی استفاده کنید

اول ایمنی بعد کار! این شعار را به خاطر بسپارید. از تجهیزات شخصی و محافظ استفاده کنید چون همیشه یکی از اولین گام‌ها برای خم کردن میلگرد استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب است. شما باید حداقل عینک و دستکش داشته باشید. همچنین ممکن است پوشیدن شلوار و آستین بلند کمک کند و از بازوها و پاهای شما محافظت کند. همچنین در یک فضای باز و آزاد که در آن افراد زیادی وجود ندارد کار کنید.

2.     هرگز یک آرماتور را دوبار خم نکنید

وقتی فولاد را خم می‌کنید، به طور طبیعی آن را ضعیف می‌کنید. پس هنگامی که کار به درستی انجام شود، می‌توانید آسیب را به حداقل برسانید و همچنان شکل مورد نیاز برای تکمیل پروژه را بدست آورید. جداول برش‌وخمش که به آن لیستوفر میلگرد می‌گویند در این رابطه الزامی هستند.

خمکاری میلگرد

در حین کار موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • همیشه به درجه و اندازه آرماتوری که خم می‌کنید توجه داشته باشید و تجهیزاتی را که استفاده می‌کنید بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کنند.
  • با مهندس پروژه خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که خم‌های شما با حداقل قطر خم داخلی مطابقت دارند.
  • هرگز میلگرد را دوباره خم نکنید. وقتی آن را خم کردید، دیگر کارش تمام است. کار مداوم با آن به میزان قابل توجهی استحکامش را کاهش می دهد.
  • در طراحی ستون بتنی در آرماتور بندی ستون‌ها دقت کنید تمام خم‌های 135 درجه به شکلی صحیح اجرا شده باشند.
  • به تعداد میلگرد‌ها و حداقل تعداد میلگرد در پروژه‌های کوچک بنایی شخصی دقت کنید.

3.     برای خم کردن از گرمادهی پرهیز کنید

میلگرد را برای خم کردن حرارت ندهید. این موضوع که آیا میلگرد گرمایشی می‌تواند به افراد کمک کند تا آن را خم کنند یا خیر، بحث قابل توجهی است. برخی از کارشناسان و فولادکاران با تجربه معتقدند که میلگرد گرمایشی مناسب است و می‌تواند به افراد کمک کند تا به طور موثر آن را خم کنند. برخی دیگر به خطرات و عواقب گرم کردن فولاد اشاره می‌کنند و می‌گویند این روش کلی برای تغییر شکل یک قطعه میلگرد خوب نیست. در پایان این دستورالعمل ساده را دنبال کنید: اگر میلگرد غیرقابل جوش است، آن را به هیچ وجه گرم نکنید.

4.     از آرماتورهای تمیز استفاده کنید

هرگز نباید از آرماتوری استفاده کرد که چرب، روغنی یا خاک‌گرفته باشد. بنابراین پس از خرید میلگرد ساده، آجدار و …،آن‌ها را تمیز نگه‌دارید و از درپوش میلگرد در زمان دپوی مصالح بهره‌ببرید تا باعث بروز حادثه نشوند.

5.     پس از خم شدن مجددا اپوکسی کنید

هر میلگرد گالوانیزه یا اپوکسی روکش‌شده را پس از خم شدن مجدداً اپوکسی کنید. فرآیند قالب‌گیری یا شکل‌دهی میلگرد اغلب باعث می‌شود که روکش‌ها بریده شوند و پوسته‌پوسته گردند. با این حال، اگر مجددا کار رنگ‌کاری را انجام دهیم و یا روکش تقویتی را به میلگرد بدهید مسئله‌ای پیش نمی‌آید.

ساخت ستون

6.     طبق سفارش خرید کنید

این بسیار مهم است که خرید آرماتور و میلگرد‌ها طبق سفارش دستگاه کارفرمایی و نظارت خریداری شوند. پیمانکار مجاز نیست سرخود هر برندی که مد نظرش بود خریداری کند. مثلا کیفیت میلگرد کارخانه ذوب آهن با دیگر تولیدکنندگان متفاوت است. بنابراین اگر به جای خرید میلگرد اصفهان، به سراغ برند دیگری بروید، احتمالا هنگام استفاده با چالش‌های مختلفی مواجه شوید.

7.     از پیمانکاری استفاده کنید که لیستوفرخوانی را به درستی آموزش دیده باشد

اگر پیمانکار شما کار را به درستی از روی لیستوفر تهیه شده پیش نبرد، هزینه‌های زیادی برای پروژه‌ به وجود خواهد آورد. در ضمن این نکته مهم است که لیستوفر بخش به بخش در اختیار پیمانکار قرار گیرد و کار مرحله به مرحله پیش برود تا کنترل کیفیت کار پس از هر بخش ممکن شود.

در همین رابطه خرید کلاف را هم می‌توانید مد نظر داشته باشید که در نوع خود می‌تواند منجر به مرجوع سازی محموله شود. فقط وقتی مطمئن هستید و با تمام ارکان پروژه از جمله کارفرما و واحد نظارت مشورت کردید اقدام به خرید کلاف کنید. این در مورد سایر مصالح از جمله خرید میلگرد آجدار، نوع و قطر آن هم صادق است.

8.     نصب سنجاقی‌ها را جدی بگیرید

سنجاقی‌ها اتصالات بسیار مهمی در نحوه آرماتوربندی ستون بتنی هستند. دقت کنید که دقیقا در جای درستشان بر خاموت‌ها و تنگ‌های ستون قرار بگیرند.

9.     فاصله خاموت‌های ابتدایی و انتهایی تیر را رعایت کنید

بخش انتهایی و ابتدایی ستون بتنی بسیار مخاطره برانگیز است و معمولا نواقص بعد از بتن‌ریزی در این نقاط خودشان را نشان می‌دهند. پس دقت کنید تنگ‌ها را در فواصلی صحیح و دقیق در این قسمت‌ها اجرا شوند.

10.  فاصله بین آرماتورهای طولی و ریشه‌ها را رعایت کنید

اگر قصد ساخت یک دیوار دال بتنی و یا یک ستون بتنی را دارید، فاصله بین میلگرد‌های عمودی و ریشه‌ها رعایت کنید. حداقل این فاصله 2.5 سانتی‌متر است. در غیر این صورت ممکن است بتن‌ریزی با کیفیت انجام نشود. حدقل فاصله گذاری ستون در کل بسیار مهم است و نیازمند دقت نظر ویژه می‌شود.

کلام آخر

برای خرید انواع میلگرد مورد نیاز برای ساخت ساختمان و یا آرماتوربندی، می‌توانید به آیرومارت مراجعه کنید. بازرگانی فولاد آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) تمامی برندهای میلگرد در استانداردهای مختلف را با بهترین کیفیت برای شما فراهم می‌آورد. جهت ارتباط با این مجموعه و ثبت سفارش می‌توانید با شماره تلفن 02145306 تماس بگیرید. همچنین از طریق نشانی اینترنتی iromart.com امکان ثبت سفارش آنلاین برای شما وجود دارد. به جز انواع میلگرد برای خرید تیرآهن اصفهان، نبشی شکفته و محصولات دیگر کارخانه‌های فولادی داخلی و خارجی می‌توانید به آیرومارت اعتماد کنید.