آموزش نصب پمپ آب خانگی و ساختمان

در ساختمان های چند طبقه فشار آب در طبقات بالا با افت فشار یا حتی قطع فشار آب روبرو می شوند. برای رفع این مشکل نصب پمپ آب تنها راه حل می باشد. پمپ آب می تواند بصورت با منبع آب و بدون منبع آب صورت گیرد.

ابزار های مورد نیاز نصب پمپ آب خانگی

برای راه اندازی پمپ خانگی به ابزار و وسایلی نیاز پیدا می‌کنید. این وسایل بسیار در دسترس و رایج اند و به راحتی قابل تهیه می‌باشند. ابزارهای مورد نیاز شامل:

پیچ گوشتی

یک انبر دست

آچار فرانسه

شیر یک طرفه

نوار تفلون

یک آچار شلاقی

بوشن شماره 2.5

شلنگ رابط با سر رزوه و مهره

اجزای اجرایی اصلی پمپ شامل چه مواردی می شود؟

راه اندازی پمپ ساختمان به طور کلی به اجزا و تجهیزاتی نیاز دارد. بهتر است هنگام خرید پمپ تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی آن را نیز خریداری کنید. در ابتدا علاوه بر یک پمپ مناسب به یک منبع آب هماهنگ با حجم مصرفی نیاز دارید. در انتخاب مخزن آب باید به تعداد افراد، طبقات و میزان مصرف توجه شود. با نصب و جایگذاری درست پمپ میزان آب مصرفی محل سکونت با فشار مناسب تامین می‌شود. همچنین اتصال مستقیم پمپ به کانال آب شهر خلاف مقررات می باشد. راه‌اندازی پمپ نیاز به افراد متخصص دارد. نصب مستقیم به شبکه آب شهری سبب مصرف حجم زیادی از آب به صورت غیراستاندارد به محل سکونت فرد می‌شود که سبب تخلیه شدن آب شهر و کم شدن آب منطقه می‌شود.

اگر بخواهیم نصب اصولی و هوشمندی داشته باشیم پمپ ها نیاز به کنترل کننده دیجیتال آب و پرشر سوئیچ و شیر برقی داریم تا خیلی دقیق همه چیز کنترل شود.

اجزای سیستم تنظیم فشار آب ساختمان‌های مسکونی:

کنترل کننده دیجیتال آب و فشار سنج دیجیتال و مخزن تحت فشار

منبع تعیین شده آب متناسب با حجم مصرفی

شناور

پنج والو آب

دو شیر یکطرفه

یک فیلتر تضفیه آب

اتصالات و لوله ها مانند: ماسوره، تفلون، مهره، کنف، سه راهی، زانویی و….

برای خرید تجهیزات می توانید از صادق زاده صنعت مشاوره بگیرید.

چگونه پمپ آب خانگی را نصب کنیم؟

برای راه‌اندازی پمپ منزل خود اجزای مورد نیاز را تهیه کرده و سپس طبق مراحل زیر عمل کنید:

مرحله یک: به تعیین جهت ورود و خروج آب بپردازید. می‌توانید این‌کار را با فلش انجام دهید. برای تشخیص ورودی و خروجی آب معمولا یک فلش جهت تعیین چرخش پره موتور مشخص شده که به تشخیص جهت ورود و خروج کمک می‌کند. اگر فلش مشخص نشده بود می‌توانید کلید برق که جهت خروج را نشان می‌دهد پیدا کنید.

مرحله دوم: با نوار تفلون دو سری رزوه را ببندید. شیر یک طرفه را نیز به قسمت ورودی پمپ وصل کنید. نکته مهم جهت فلش شیر یک طرفه است که باید رو به سمت پمپ باشد.

مرحله سه: یک بوشن 2.5 در قسمت خروجی پمپ متصل کنید.

مرحله چهارم: شیلنگ های آب را در ورودی به شیر یک طرفه و در خروجی به بوشن متصل کنید.

مرحله پنجم: روی پمپ کنترل کننده دیجیتال اب و پرشر سوئیچ را نصب کنید.

چه نکاتی را باید در هنگام نصب پمپ آب خانگی رعایت کنیم؟

جهت تکمیل مطالب گفته شده برای آموزش نصب پمپ آب خانگی ذکر نکاتی مهم بسیار حائز اهمیت و لازم به ذکر است. این موارد شامل:

پمپ باید در جایی خشک و دارای سقف نصب شود تا دچار خرابی نشود.

محل نصب پمپ باید کاملا ثابت و بدون لرزش باشد.

مخزن باید بالاتر از محل نصب پمپ جایگذاری شود.

فاصله‌ی میان پمپ آب و منبع باید تا حد امکان کم باشد.

بهتر است در قسمت خروجی پمپ لرزه گیر نصب شود تا آب بندی آن با لرزش از بین نرود.

جهت جلوگیری از کاویتاسیون قطر لوله باید قطر لوله رابط پمپ و مخزن را حدودا دو برابر قطر لوله ورودی پمپ تعیین کنید.

میزان حجم منبع آب برای هر واحد مسکونی حدودا 250 لیتر است. با توجه به این مورد می‌توانید میانگین مصرف ساختمان را تخمین بزنید.

پمپ آب ساختمان را کجا نصب کنیم؟

از موارد استاندارد در نصب پمپ آب تعبیه یک لوله آب جهت تامین آب مخزن در قسمت ورودی آب از کنتور است. قسمت خروجی نیز باید جهت تقسیم در مسیر های مورد نیاز به کار رود. در ساختمان‌های تازه تاسیس به خاطر اهمیت این موضوع قسمت هایی برای بخش بندی لوله‌های ورودی و خروجی در نقشه‌های تاسیسات تعیین شده است.

بهتر است پمپ آب را در جایی که فضای کافی برای نصب منبع داشته باشد نصب کنید. همچنین بهتر است محل نصب پمپ را از محل سکونت و اتاق‌ها دور کنید. درصورت نصب پمپ در مکان صحیح و مجزا امکان دسترسی جهت تعمیر و نصب میسر و آسان می‌شود. حتما به این نکته توجه کنید که برای کارکرد درست پمپ و مخزن باید آن‌ها را در فضایی صاف و بدون شیب نصب و راه‌اندازی کنید.

اگر صدای پمپ برای شما کمی آزار دهنده است می‌توانید پمپ را در اتاقکی جداگانه با عایق‌های صدا قرار دهید. همچنین می‌توانید از لرزه‌ گیر برای کاهش صدای پمپ استفاده کنید.

آیا ساختمان مسکونی شما به پمپ آب خانگی نیاز دارد ؟

پمپ آب خانگی که با نام پمپ تحت فشار نیز شناخته می شود جهت تقویت فشار آب درون سیستم لوله کشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که مشکل کمبود فشار آب ساختمان همیشه به دلیل عدم وجود پمپ نمی باشد. قبل از خرید و نصب پمپ آب خانگی ، با دقت گرفتگی های مسیر لوله کشی ، صافی سر شیرهای برداشت یا دوش حمام را کنترل کنید. در بسیاری از موارد رفع گرفتگی ، مشکل کمبود فشار آب خانگی را برطرف می کند. اما اگر باز هم فشار آب برای رفع نیاز های شما رضایت بخش نیست ، می توانید از یک پمپ تحت فشار استفاده کنید.

پمپ آب خانگی با مخزن چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع مراحل و نقشه نصب پمپ آب خانگی با مخزن، بیایید با این سیستم بیشتر آشنا شویم. پمپ آب خانگی با مخزن، آب را جمع‌آوری کرده و آن را برای استفاده بعدی و دسترسی به‌موقع ذخیره می‌کند. زمانی که شیر آشپزخانه را باز می‌کنید، آب از مخزن به شیر آب منتقل شده و در صورت نیاز آب قابل شرب را برای شما فراهم می‌کند.

زمانی که آب جریان دارد، مخزن پمپ آب خانگی آب را از لوله اصلی جمع‌آوری می‌کند. پس از پر شدن مخزن، جمع‌آوری آب متوقف می‌شود. زمانی که آب از لوله اصلی جریان نداشته باشد، مخزن ذخیره، آب را تا زمانی که پر باشد، تامین می‌کند.

آشنایی با قسمت‌های مختلف مخزن آب می‌تواند در پیاده‌سازی صحیح نصب پمپ آب خانگی با مخزن به ما کمک کند. اجزای اصلی پمپ آب دارای مخزن عبارتند از:

مخزن فشار در صورت نیاز به تقویت فشار آب، در مخزن ذخیره نصب می‌شود. مخزن تحت فشار همیشه به پمپ آب نیاز دارد.

مخزن ذخیره آب که آب را جمع می‌کند.

شیر شناور بالاترین سطح مخزن را کنترل کرده و همچنین مانع سرریز شدن آب می‌شود.

پمپ آب به پمپاژ آب به خانه‌ها کمک می‌کند. پمپ آب برای خانه‌های چند طبقه توصیه می‌شود.

پیش از نصب مخزن یا منبع باید بدانید که این سیستم برای چه چیزی استفاده می‌شود و کاربرد آن چیست. در واقع با اطلاع از کاربرد آن، نصب پمپ آب خانگی با منبع نیز راحت می‌شود. در ادامه این مطلب نصب پمپ آب خانگی با مخزن را در ۴ مرحله و به طور اساسی بررسی می‌کنیم.

آماده‌سازی پایه مخزن

علاوه بر مخزنی که استفاده می‌کنید، نصب پایه‌ای صاف و هموار برای ایستادن این مخازن الزامی است. بیش‌تر افراد، بتن را برای فونداسیون انتخاب می‌کنند.

متراکم و یکسان بودن سطح پایه مخزن در همه جهت‌ها مهم‌ترین نکته‌ای است که باید در نصب پمپ آب خانگی با مخزن در نظر داشته باشید.

قبل از ساخت فونداسیون برای نصب مخزن‌های زیر زمینی باید منطقه موردنظر را حفاری کنید. نکته‌ای که باید برای نحوه نصب پمپ آب خانگی با مخزن زیر زمینی در نظر داشته باشید، بزرگ‌تر بودن ابعاد سوراخ از پایه آن است. یعنی طبق نظر کارشناسان، حفره حداقل ۳۰ سانتی‌متر پهن‌تر از مخزن باشد. برای فونداسیون‌های زیر زمینی نیز استفاده از بسترهای بتنی، ماسه، خاک یا سنگ‌ریزه را پیشنهاد می‌کنیم.

نصب لوله تخلیه سرریز

برای نصب پمپ آب خانگی مخزن دار باید لوله تخلیه را در مکانی دورتر از خود مخزن قرار دهید تا به پایه آن آسیبی نرسد. برای تخلیه فاضلاب ساختمان‌ها از انواع لوله‌ها استفاده می‌شود.

نصب لوله‌های پرکننده

اکنون باید لوله‌های خروجی از سقف را به ورودی مخزن متصل کنید. در صورتی آب مخزن برای مصارف خانگی استفاده شود، نصب فیلتر الزامی است. اگر آب مخزن از چاه تامین ‌شود، به مخزنی تحت‌فشار نیاز دارید که آب درون چاه را به درون مخزن بفرستد.

نصب سیستم فشار

در هر نوع سیستم لوله‌کشی، نصب تجهیزات اضافی الزامی است. بنابراین حداقل ابزارهایی که نیاز دارید شامل مخزن فشار، شیر برای تخلیه، شیر چک، پرشر سوئیچ و تخلیه مخازن می‌شود. با کمک این ابزارها می‌توانید میزان فشار آبی که از چاه به ورودی مخزن هدایت شده را تنظیم کنید.

تعمیر و نگهداری

اگر به‌طور منظم از آب مخزن استفاده نمی‌کنید، توصیه می‌کنیم که هر ۲ ماه یکبار آن را شستشو و تخلیه کنید.

روش نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

معایب نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

در ابتدا لازم به ذکر است که استفاده از پمپ آب خانگی بدون مخزن یا نصب پمپ آب بعد از کنتور معایب گوناگونی دارد که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

کاهش عمر مفید پمپ آب خانگی

یکی از مهمترین معایب نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن کاهش عمر پمپ آب به دلیل فشار مضاعف بر روی پمپ است.

در حالت معمولی که از مخزن در کنار پمپ آب خانگی استفاده می شود، پمپ آب دائماً با هر دفعه باز و بسته کردن شیر آب در ساختمان روشن و خاموش نمی شود، زیرا تا زمانی که فشار پمپ آب خانگی کم نشود از آب ذخیره شده در مخزن برای تامین آب مورد نیاز استفاده می شود.

اما در حالتی که پمپ آب خانگی بدون مخزن نصب شود، با هر بار باز و بسته شدن شیر آب در ساختمان پمپ هم روشن و خاموش می شود و همین موضوع سبب استهلاک بالای پمپ آب خواهد شد.

چنانچه قصد دارید پمپ آب خانگی بدون مخزن را در ساختمان خود نصب کنید، می توانید از جایگزین مخزن پمپ آب خانگی، یعنی ست کنترل استفاده کنید.

با استفاده از ست کنترل میزان فشار در پمپ آب خانگی کنترل می شود. زیرا ست کنترل در یک بازه فشار تنظیم شده وارد عمل می شود و تا زمانی که فشار آب در ساختمان به حد مینیموم نرسد پمپ را روشن نمی کند. از این طریق فشار مضاعف کمتری بر روی پمپ آب وارد می شود.

عدم دسترسی به آب ذخیره در مواقع نیاز

از جمله مزایای راه اندازی پمپ آب در کنار مخزن اطمینان از داشتن آب ذخیره در مخزن در مواقعی مانند قطعی آب در ساختمان است که این مزیت بزرگ در صورت عدم استفاده از مخزن از بین خواهد رفت.

امکان جریمه شدن ساختمان توسط شرکت آب و فاضلاب شهری

بر اساس قانون نصب پمپ آب در ساختمان و طبق صحبت های مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلا استان تهران و همچنین بر طبق بند 4-34-2 آیین نامه عملیاتی و شرایط عمومی تعرفه های آب و فاضلاب کشور، نصب پمپ آب بدون مخزن تخلف است.

زیرا وقتی پمپ آب خانگی را بدون مخزن نصب کنید، پمپ آب مستقیماً بعد از کنتور آب ساختمان قرار می گیرد و تمامی آب موجود در لوله آب اصلی خیابان را به داخل ساختمان مکش می کند. لذا اگر شرکت آب و فاضلاب شهری متوجه چنین اقدامی شود می تواند ساختمان را جریمه کند. از طرفی این کار سبب سلب آسایش همسایگان شما نیز خواهد شد، چون آب مصرفی آن ها نیز با کاهش فشار مواجه می شود.

نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

نحوه نصب پمپ آب ساختمان بدون مخزن بسیار ساده تر از نصب پمپ آب ساختمان به همراه مخزن است، چرا که دیگر نیازی به تعبیه کردن مخزن و انجام لوله کشی های مورد نیاز برای نصب آن وجود دارد و تنها لازمه انجام این کار اجرای لوله کشی پمپ آب خانگی است.

مکانی سرپوشیده و به‌دور از نور خورشید

صاف و یکدست بودن سطح زیرین محل نصب پمپ آب

نحوه نصب پمپ آب بدون مخزن به این صورت است که بعد از کنتور، پمپ را در مسیر جریان لوله اصلی آب ساختمان قرار دهید. سپس پمپ آب خانگی را در محل موردنظر نصب کنید.

با قطع لوله اصلی آب ساختمان می‌توانید پمپ آب را مستقیما به لوله آب اصلی وصل نمایید. اکنون لوله آبی هم قطر یا قطورتر از دهانه ورودی پمپ آب تهیه کرده و به‌وسیله مهره و ماسوره، آن را از طرفی به لوله اصلی آب و از سمت دیگر به ورودی پمپ آب خانگی متصل کنید.

حال نوبت اتصال ست کنترل می رسد که باید آن را بر روی خط لوله آب خروجی از پمپ وصل کنیم. سپس لوله خروجی از پمپ آب خانگی را به لوله اصلی ورودی آب ساختمان وصل می کنیم. برای این منظور این لوله ها را نیز با کمک مهره و ماسوره به یکدیگر اتصال می دهیم. توجه داشته باشید که نصب پمپ چاه خانگی نیز بدون مخزن تحت فشار انجام می شود.

در زمان وصل کردن پمپ آب توجه به سایز ورودی و خروجی پمپ آب خانگی بسیار مهم است. با این توضیح که برای بهره مندی حداکثری از توان پمپ آب باید سایز ورودی خروجی پمپ آب متناسب با سایز لوله آب ساختمان باشد.

به عنوان مثال اگر ورودی و خروجی پمپ های آب خانگی دارای یک اینچ قطر باشند، سایز لوله ورودی و خروجی هم باید یک اینچ باشد.

قیمت پمپ آب خانگی بدون مخزن

طبیعتاً قیمت پمپ آب بدون مخزن کمتر از قیمت پمپ آب با مخزن تحت فشار است.