تشخیص مصالح ساختمانی استاندارد

عمومی شهریور 10, 1397 شهریور ۱۰, ۱۳۹۷


یکی از مهمترین عوامل موثر درکیفیت ساخت و ساز این است که مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساختمان دارای استاندارد باشد.جهت تشخیص استاندارد بودن مصالح ساختمانی می توان روشهای زیر را به کار برد.

روش اول: تولید کننده مصالح ساختمانی مورد نظر بایدتحت پوشش سازمان ملی استاندارد ایران  باشد و پروانه فعالیت ان معتبرباشد.جهت این کار لازم است به لینک http://isom.isiri.gov.ir/mans مراجعه نماییم و اقدامات ذیل را به کار ببریم.

الف: اگرنام کامل واحد تولیدی را داریم وارد نموده و سپس گزینه شروع جستجو را می زنیم.اگر یافت شد این مجموعه تولیدی تحت پوشش می باشد.البته این روش به دلیل دقیق نبودن احتمالی نام تولید کننده توصیه نمی شود.

ب: استان و شهر مربوطه راانتخاب می نماییم ،درقسمت صنعت ، گزینه ساختمانی و معدنی،در قسمت فراورده نام محصول تولیدی و پس از ان درقسمت وضعیت پروانه گزینه معتبررا انتخاب می نماییم. گزینه شروع جستجو را می زنیم تا لیست کاملی از تولید کنندگان تحت پوشش سازمان ملی استاندارد ایران که دارای اعتبار لازم نیز می باشند به همراه ادرس و شماره تماس مشخص گردد.این قابلیت نیز وجود داردکه فایل اکسلی نیز از ان تهیه نماییم.

روش دوم: محصولات ساختمانی خریداری شده را جهت اطمینان از کیفیت به تعداد و نمونه های لازم مندرج در آیین نامه ها و مباحث مقررات ملی ساختمان به ازمایشگاه های ذیصلاح گرایش ژیوتکنیک،بتن،جوش مورد تایید سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و مسکن و شهرسازی ارسال می نماییم .و نتایج ان را با استاندارد های مربوطه توسط مهندسین مجرب چک نماییم.در صورت تطبیق نتایج ازمایش با استاندارد مرتبط، مصالح ساختمانی مد نظر می توانداستاندارد باشد.

روش سوم : روش تجربی و چشمی، این روش علمی و دقیق نبوده و براساس تجربیات فردی می تواند راه کار سریع جهت تشخیص اولیه باشد و بیشتر می تواند در عدم قبول محصول به دلیل عدم پوشش حداقل های استاندارد مورد توجه قرار گیرد.لذا جهت هر محصول مشخصاتی خاصی مورد توجه وازمایش قرار می گیرد.

مثال های روش سوم

یونولیت استاندارد، باید کند سوز باشد.اگر شعله اتش به ان نزدیک شوددرصورت استاندارد بودن نبایستی اشک و یا مذابی داشته باشد.

آجرگری استاندارد، نبایدشوره یا سفیدک بزند.در برخورد دو نمونه از ان به یکدیگر باید صدای زنگ شنیده شود نه صدای مرگ.

 بلوک سیمانی: درصورتیکه از ارتفاع یک متری از زمین به اهستگی انداخته شود نوع استانداردآن نباید شکسته شود.

ملات ماسه سیمان: هرچه ملا ت تیره تر و خمیری تر باشد این ملات مناسب تر و دارای درصد مناسبی سیمان می باشد.البته دقت شود ماسه ان دارای درصد مناسبی از خاک باشد.

تراورتن: دارای تخلخل کمتر،رگه کمترو رزین کمترمی باشد.

سیمان: اگر سیمان مدت زیادی در هوای بازبه همراه رطوبت باشد فاسد می شود و دارای رنگ روشن گردیده و گلوله گلوله می شود.

ماسه شسته: یه مشت آن را داخل دست بگیری و بفشاری اگرگلوله نشد و پس از خالی کردن مشت میزان کمی خاک کف دست بماند یعنی به نسبت ماسه شسته مناسبی می باشد.

رابیتس: به لحاظ چشمی بایستی تشخیص دهیم که رویه آن گالوانیزه بوده و حلبی نمی باشدواین به دلیل ظاهر متفاوت سطح گالوانیزه با حلبی به دلیل وجود رگه های در سطح ساده می باشد.اگر حلبی باشد در زمان کمی دچار زنگ زدگی می شود.

ایزوگام: به سختی پاره می شود.وزن یک مترمربع آن با کاتالوگ همخوانی داشته باشد.فاصله الیاف طولی یا تیشه ها یکسان باشند.و دارای ضخامت یکسانی باشند.باید دارای قیر دمیده باشد لذا اگر دست بزنید بایستی دستهایتان چرب بشود.اگردرمحیط بسته انبار شود بایدبوی قیر محیط را فرابگیرد نه بوی نفت و مازوت).به راحتی قابل خم شدن قبل از پارگی باشد.ضمنا نباید ورم داشته باشد.

میلگردکارخانه ای: اگرکارخانه ای نباشد و به اصطلاح میلگرد ذوبی و یا کششی باشد با دو سه بار خم و باز کردن حتی در سایز های کم شکسته می شود و دارای رنگ قرمز گون می باشد.

نبشی کارخانه ای: برخلاف نبشی خمی دارای زاویه دقیقا نود بوده و ضخامت،طول و وزن واحد منطبق با جدول اشتال می باشد.

روش چهارم: کنترل مهر استانداردبرروی محصول ، ضمنا بااستعلام کد ده رقمی شماره پروانه استاندارد درج شده بر روی کالا ها و فراورده ها به سامانه پیامک 1001517، از زمان اعتبار پروانه و مشخصات دیگر کالا اطلاع حاصل می نماییم و یا می توان شماره ده رقمی را درلینک http://isom.isiri.gov.ir/parvaneh وارد نموده و اطلاعات لازم راکسب نماییم.

روش پنجم: کنترل مصالح با استاندارد مرتبط با آن که توسط کمیته تخصصی کارگروه سازمان ملی استاندارد ایران تدوین گردیده است.لازم به ذکر است تطبیق بخشی از شاخصه های استاندارد بودن مصالح (به خصوص شاخصه های ظاهری و فیزیکی)درکارگاه توسط مهندسین مجرب امکان پذیر است.روش کار به شرح ذیل می باشد.

در ابتدا در سامانه سازمان ملی استاندارد ایران روی لینک http://standard.isiri.gov.ir کلیک می نماییم.

درساده ترین صورت شماره استاندارد مصالح مدنظر را دانسته وپس ازورود شماره آن گزینه جستجو را زده و نسبت به دانلود استاندارد مربوطه مصالح ساختمانی مد نظر اقدام می نماییم.

درصورتیکه شماره استاندارد مربوطه را نداشته باشیم کافیست در قسمت رشته، کمیته ملی استاندارد مهندسی ساختمان و مصالح و فراورده های ساختمانی را انتخاب نماییم و سپس درقسمت موضوع نام کامل محصول و یا بخشی از نام ان را می نویسیم و گزینه جستجو را انتخاب می کنیم.لیست کاملی از استاندارد ها مطابق با ان موضوع مشخص می گرددکه پس ازتطبیق ان با محصول مد نظر به صورت دقیق ،استاندارد مربوطه را انتخاب ودانلود می کنیم.

لازم به ذکر است که جهت کنترل همه جانبه تولید مصالح ساختمانی به لحاظ استاندارد بودن دو راهکاروجود دارد یکی آزمایش و نظارت در محل تولید و دیگری نظارت کارشناسان سازمان نظام مهندسی (ناظرین محترم) و ازمایشگاه های ذیصلاح ان سازمان در محل استفاده.

بدون برچسب

228 بازدید کل ، 2 امروز

  

ارسال نظر

آخرین مطالب

 • انتخاب تیتر آگهی تبلیغاتی مناسب

  انتخاب تیتر آگهی تبلیغاتی مناسب

  با در فروردین -270, 777 - دیدگاه‌ها برای انتخاب تیتر آگهی تبلیغاتی مناسب بسته هستند

  هدف از طراحی یک آگهی تبلیغاتی جذب هرچه بیشتر مخاطب و افزایش فروش می باشد، این تبلیغات میتواند توسط پیام کوتاه، بنرهای اینترنتی، تراکت و بروشور و حتی وبسایت خود شما مورد استفاده قرار گیرد و نکته مهم و مشترک میان همه آنها اهمیت انتخاب تیتر آگهی تبلیغاتی می‌باشد. در این مقاله قصد داریم مهمترین نکات در […]

 • تنوع فکری و شخصیتی افراد در محیط کار

  با در فروردین -280, 777 - بدون نظر

  در دفتر محل کار شما افراد متفاوتی با سوابق متفاوت وجود دارند که می توانند در صورت همکاری با همدیگر به نتایج بزرگی برسند و این درست نقطه مقابل شرکت هایی است که کمبود تنوع منجر به تفکر یکپارچه می شود. در این مقاله به این موضوع پرداخته می شود که چرا بعضی از مدیران […]

 • باید، نباید‌های اولین روز کاری شغل جدیدت...

  با در فروردین -280, 777 - بدون نظر

  اولین روز کاری شغل جدیدتان احتمالا یکی از اضطراب آورترین و البته به یادماندنی ترین روزهای دوران کاری تان است. بعد از مدت ها جستجو برای کار و حضور در مصاحبه های شغلی متعدد، حالا بالاخره موفق شدید کاری را پیدا کنید. یک شروع خوب می تواند اثرات مثبتی در ادامه ی مسیر کاری تان […]

 • دو راه برای شروع کسب و کار بدون کارمند

  با در فروردین -280, 777 - بدون نظر

  برنامه‌ی همکاری در فروش (Affiliate Program) اصلا و ابدا به شبکه‌های هرمی فروش فکر نکنید. از اول با آن‌ها مخالف بودم و هنوز هم می‌گویم سراغش نروید تا عمرتان تباه نشود. اگر روزی برسد که سایت یا کسب و کاری، بازاریابی هرمی را به من پیشنهاد کند، بلافاصله فرار می‌کنم. همکاری در فروش، با فروش […]

 • تشخیص مصالح ساختمانی استاندارد

  تشخیص مصالح ساختمانی استاندارد

  با در فروردین -283, 777 - بدون نظر

  یکی از مهمترین عوامل موثر درکیفیت ساخت و ساز این است که مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساختمان دارای استاندارد باشد.جهت تشخیص استاندارد بودن مصالح ساختمانی می توان روشهای زیر را به کار برد. روش اول: تولید کننده مصالح ساختمانی مورد نظر بایدتحت پوشش سازمان ملی استاندارد ایران  باشد و پروانه فعالیت ان معتبرباشد.جهت این کار […]

تقویم شمسی

تیر 1398
ش ی د س چ پ ج
« شهریور    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر